x button that closes the pop-up window

Prijavi se na Newsletter

Prijavi se i budi uvek u toku sa svim mojim budućim blog objavama, programima i radionicama.

Nazad na Blog
A star icon with black outline and white fill.A star icon with black outline and white fill.
Dojenje i oralne restrikcije

Hranjenje na flašicu

a baby drinking milk from the bottle
Autor Bloga
dr Vanja Kurjakov
Datum objave
23.Novembar 2024.

Prethodne nedelje u ordinaciju mi je ušla očajna mama na ivici suza koja je od okoline neprekidno osuđivana što dohranjuje bebu, a podoji su joj bili bolni, imala je nekoliko

mastitisa, ragade, dojenje je značilo bol.

Naročito razočarana u okruženjekoje nije pružalo podršku, ali koje je, imala je utisak, "trljalo na nos" svoje uspešno dojenje, činila se sama sebi kao nedovoljno mama.

Moram da istaknem da sam i sama razočarana u sve profesionalce koji su isključivi, jer je to sjajan put za licemerje. Tada se ujedno i gubi status profesionalca.

Kada beba ima poteškoće sa dojenjem, može se činiti da su prepreke nepremostive i ono što se najpre čini je da se gleda u mamu, pripisuje joj se sve, od nekvalitetnog mleka do anatomije pa do toga da ga NEMA. Još ako beba odbije dojku, znači, nešto nije u redu sa mamom.

E, pa, lepi moji, istina je sve samo ne to.

Šta biste rekli kada beba ne bi mogla da piški? Da ima problem.

Tako je i ovde.

Ako beba ne sisa, znači da ima tegobu.

Ako ne umete da shvatite koja je tegoba u pitanju, molim vas, uputite mamu i bebu dalje. Ne secite krila majci.

Važno je znati da postoji niz podržavajućih praksi koje pomažu bebama koje se hrane na flašicu da razvijaju veštine potrebne za dojenje.

" Ako proba flašicu, više je nećeš vratiti na dojku!" je još jedan vid narodnog folklora koji je netačan.

Kroz pažljiv izbor metoda i alata, roditelji mogu istovremeno podržati oralnu funkciju svoje bebe i postaviti temelje za povratak na isključivo dojenje, ukoliko to žele.

Nekada je neophodno dok se sprovodi terapijski tretman da se beba paralelno hrani na flašicu. Takođe, kod procene je neophodno napraviti i izbor flašice ili predmeta kojim će se suplementacija vršiti. Ne, nije svejedno koja je flašica,koja cucla i koji položaj se koristi.

Položaj hranjenja: osnova pravilnog hranjenja

Položaj bebe tokom hranjenja flašicom igra ključnu ulogu u podržavanju pravilnih obrazaca sisanja. Preporučuje se da beba bude postavljena u poluuspravan položaj, što omogućava bolju kontrolu protoka mleka i oponaša prirodan način na koji beba uzima hranu sa dojke. Kontakt oči u oči,kao i blizak telesni kontakt tokom hranjenja, ne samo da pospešuju vezu između roditelja i bebe, već i pomažu bebi da se oseća sigurno.

Izbor flašice i cucle: prilagođavanje individualnim potrebama

Svakabeba je jedinstvena, i izbor flašice i cucle treba da odgovara njenim potrebama i sposobnostima. Pored oblika, važan je i protok – cucla sa sporim protokom omogućava bebi da kontroliše brzinu hranjenja, slično kao kod sisanjana dojci. Ali to nije pravilo!! Pravilan izbor može smanjiti frustraciju i omogućiti bebi da vežba pravilno sisanje.

Razumevanje poteškoća: procena uzroka problema

Ako beba ima problema sa dojenjem, ključno je identifikovati šta je uzrok. Na primer, oralne restrikcije kao što su kratka podjezična resica, tortikolis,problemi sa tonusom i oralnom motorikom mogu otežavati pravilno sisanje. Stručna procena može pomoći u otkrivanju ovih problema i usmeriti roditelje ka rešenju. Kada se prepoznaju uzroci, lakše je prilagoditi način hranjenja i pružiti bebi optimalnu podršku.

Hranjenje koje podržava oralnu funkciju

Ciljhranjenja flašicom nije samo da se beba nahrani, već i da se podstakne razvoj oralnih veština koje su neophodne za dojenje. Na primer, korišćenje flašica koje zahtevaju aktivno sisanje, a ne samo gutanje, može pomoći bebi da razvije snagu i koordinaciju mišića jezika, usana i obraza. Ovo stvara osnovu za uspešno dojenje u budućnosti.

Povratak na isključivo dojenje: moguće i dostižno

Uz podršku, strpljenje i odgovarajuće tehnike, mnoge bebe koje su bile na flašici uspešno se vraćaju na isključivo dojenje. Ključ je u kontinuiranom radu na razvijanju potrebnih veština i uklanjanju prepreka koje su bile prisutne.

Hranjenje flašicom može biti više od prelaznog rešenja – ono može biti važan korak ka prevazilaženju izazova i podršci za razvoj veština potrebnih za dojenje.

Prilagođavanjem načina hranjenja individualnim potrebama bebe i pružanjem ljubavi i pažnje, roditelji čine mnogo više od zadovoljavanja osnovne potrebeza hranom.

Oni postavljaju temelje za uspešno dojenje i jačanje veze sa svojombebom.

Sa pravim pristupom, apsolutno je moguće ostvariti cilj povratka naisključivo dojenje, uz radost i zadovoljstvo za obe strane.

A stvar o kojoj se ćuti je da su svaka mama i beba koje nisu uspele sa dojenjem prošle trnovit put o kome oni koji zapitkuju, osuđuju i komentarišu ne znaju ništa.

Zato zadržimo pitanja za sebe, osude za sebe, ako ne umemo da pomognemo, bar nemojmo otežavati.

Osim svega stručnog u individualnom programu pronaći ćete saosećanje i podršku. Šta god da je vaš cilj, bićete podržane.

Jer ako je žena ženi vuk, kraj sveta je veoma blizu.